Yeni Dünya Düzeni


MarcFaber. Benim için iyi bir gözlemleyiciliğinin dışında bağlı olduğu grupların yada kulağınafısıldayanların beyaz yakalı olduğunu düşünürsek Finans Kahini olarak nitelendirebiliriz.

Piyasalarda da zaten MarcFaber için en fazla kullanılan iki unvan var: “Kriz kâhini” ve “doktor kıyamet”.

Kriz kâhini bu defa ticarî savaşlar ve muhtemel neticeleri hakkında konuştu.

Faber, bir haber sitesine verdiği mülakatta ticarî savaşlardan en fazla ABD’nin zarar göreceğini iddia etti. Amerikan ekonomisini ezdirmemek adına yaptığı herşey misliyle üzerine binmek üzere kendisinin akıbetinden haberi yok.
Yazılarımızı dikkatle inceleyenler bilir Trump'ın sonunu yazdık.

Trump’ın başlattığı bilek güreşinden Çin ve Rusya’nın kazançlı bitireceğini söyleyen Faber, ABD’nin savaşı kaybedeceğinden emin.

“Avrupalılar Asya ile Asyalılar da Avrupa ile daha çok ticaret yapacak ve ABD’yi aradan çıkaracaklar.” diyen MarcFaber, ticaret savaşının ABD haricindeki mağlupları şöyle sıraladı: “Ekonomileri çok kötü durumda olan Brezilya, Türkiye ve Arjantin.”

ABD ile birlikte bu üç ekonomi de mağlup olacak. Zira her üçü “en kırılgan üç ekonomi” olarak gösteriliyor.

Ticaret savaşıyla birlikte yaşanacak küresel kriz durgunluğu artıracak.

Küresel büyüme sıfırlanacak.

Faber; malî sıkıntıları, artan cari açıkları ve büyük miktarlarda dış borçları yetmezmiş gibi mütemadiyen eriyen para birimleri sebebiyle Türkiye, Brezilya ve Arjantin’in küresel bir krizi tetikleyebileceği görüşünde.

Merkez bankasına defalarca seslendik faizleri sabitte bırakmak yada gıdım gıdım arttırmak hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü altı derin bor cari açık ve %27 hızlı eriyen dövizin reel piyasalardaki etkisi arkadan gelir.

Faizin minimum %20 lere bundan 1 ay önceçekilip OHAL secimden önce kaldırılsaydı emin olun şu tablo beni korkutmazdı çünkü bilirdik ki satranç oyunu gibi kuran bir üst akıl var. Âmâ görüyorum ki hep gerisindeyiz.

Türkiye 460 milyar dolar dış borcu, 57,2 milyar dolar cari açığı ve 7 ayda yüzde 27 eriyen Türk Lirası ile bu tarife birebir uyuyor.

Yeni krizin ne zaman geleceğine dair tarih vermiyor, amma velakin krizin arifesi diye nitelediği şu günlerde en isabetli yatırım formülünü açıklıyor: Yatırım portföyünü nakit döviz, tahvil, değerli madenler ve emlak şeklinde çeşitlendirin.

Akıl hocası demek istiyor ki borçlanmayın, döviz üzerinden  nakitte kalın, hisse senedi piyasaları gibi riskli mecralardan uzak durun.

ABD borsalarının dünyada patlak veren ticaret savaşı hakkındaki haberleri göz ardı ettiğini vurgulayan Faber, “Eğer ticaret savaşı varsa, küresel ekonomik büyüme için iyi değildir. Küresel ekonomi zaten yavaşlıyor. Ticarî savaşa devam etmek büyük bir hata olacaktır.” ifadelerini kullanıyor.

Aynı mülakatta sarf ettiği şu sözlerden dünyayı zor günlerin beklediği anlaşılıyor:

Özellikle Çin ve şimdi giderek artan hızda Hindistan artık ipleri ele almaya hazırlanıyor.

Bu ticaret savaşı, küresel ekonomik dengelenmede “mutasyon”u hızlandıracak ve ‘diğer’ ülkeler daha çok önem kazanacak.

ABD giderek eski popülaritesini kaybedecek.

Gemi alabora olmadan hazır hızlı su almaya başlamışken gerekli müdahaleleri yapılması ümidiyle.


 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Ağs

Yeni Dünya Düzeni

12Tem

RAKAMLARLA DANS

16Haz

GELECEK NESLİ DÜŞÜNEREK

28May

GELECEĞİ KOKLAMAK

19May

TAMAMEN DUYGUSAL !